Tydzień Kultury Języka Polskiego.

W wtorek 7 maja 2024 r., w naszej szkole miało miejsce podsumowanie Tygodnia Kultury Języka Polskiego, który obchodziliśmy w dniach od 8 do 12 kwietnia 2024 r. 

Motywem przewodnim w tym roku były słowa prof. Jerzego Bralczyka: „Kto czyta – nie pyta”. Celem Tygodnia Kultury Języka Polskiego było poszerzenie wiedzy z zakresu kultury języka, uświadomienie roli języka ojczystego oraz udostępnienie uczniom różnych form aktywności.

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w konkursie ortograficznym, plastycznym i recytatorskim. W klasach odbyły się lekcje wychowawcze o etykiecie i kulturze języka, natomiast 12 kwietnia (piątek) uczniowie mieli możliwość przebrania się za ulubionego bohatera literackiego lub bajkowego. 

We współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Cieszanowie, wychowawcy klas 1a i 1b zorganizowali uczniom zajęcia biblioteczne dla młodych czytelników. Uczniowie wzięli udział w zabawach promujących czytelnictwo oraz zapoznali się z kodeksem czytelnika.

W tym roku do świętowania Tygodnia Kultury Języka Polskiego dołączyły do nas klasy 0a i 0b, które zaprosiły dzieci z przedszkola na występ „Witajcie w naszej bajce”. Podczas przedstawienia uczniowie klas 0a i 0b zaprezentowali różne zwierzęce postacie z wiersza Jana Brzechwy „Zoo” oraz zatańczyli choreografię taneczną opracowaną przez p. Elżbietę Zapalską-Serkis.

Podczas dzisiejszego podsumowania, w ramach podsumowania Tygodnia Kultury Języka Polskiego, uczennice: Nina Róg (kl. 5a), Zuzanna Witek (kl. 6a) oraz Katarzyna Płoucha (kl. 7a) wyrecytowały wiersze Czesława Miłosza (rok 2024 jest poświęcony Czesławowi Miłoszowi).

Poniżej ogłaszamy wyniki konkursu ortograficznego:

Wyniki dla klas 1-3:

-kl. 1a: Alicja Sałbut,

-kl. 1b: Nadia Krawczyk,

-kl. 2a: Marcin Godowski,

-kl. 2b: Martyna Cygan,

-kl. 3: Kacper Szymański.

Wyniki dla klas 4-8:

-kl. 4: Tomasz Płoucha,

-kl. 5a: Małgorzata Żuk,

-kl. 5b: Lena Zięba,

-kl. 6a: Szymon Maciejko,

-kl. 6b: Kinga Borysowicz,

-kl. 7a: Martyna Kulczycka,

-kl. 7b: Kacper Różański,

-kl. 8: Gabriela Zaborniak.

Gratulujemy zwycięzcom!

Aut.: Agnieszka Walenta