Obsługa poczty w e-dzienniku.

Ze względu na wiele pytań, które do nas docierają podajemy sposób obsługiwania poczty w e-dzienniku. Mamy nadzieję że będzie pomocna zwłaszcza uczniom młodszym .

 1. Otwieramy dziennik wpisując swój login i hasło.
 2. Po zalogowaniu, w prawym górnym rogu ekranu, zobaczymy kopertę, jest to poczta.
 3. Po kliknięciu na kopertę poczta zostaje otwarta.
 4. Pod ogólnymi zakładkami e-dziennika mamy dwie kolumny, jedna to zarządzanie wiadomościami , druga to wiadomości.
 5. W kolumnie zarządzanie wiadomościami mamy następujące pozycje:

Skrzynka odbiorcza – po kliknięciu w tą informację po prawej stronie w oknie wiadomości pokażą się wszystkie przysłane do nas wiadomości.

Skrzynka nadawcza – po kliknięciu na skrzynkę nadawczą w oknie wiadomości zobaczymy nadane przez nas wiadomości, warto korzystać z tej opcji po wysłaniu wiadomości żeby sprawdzić czy wiadomość została wysłana.

Kosz – wszystkie usunięte wiadomości wysyłane są do kosza. Na dole w koszu jest okienko za pomocą którego możemy cofnąć usunięcie danego tematu.

Kontakty – po kliknięciu na kontakty w wiadomościach pokazuje na się lista zarejestrowanych kontaktów, są to nauczyciele, rodzice i uczniowie.  Z tych list wybieramy adresatów do których chcemy napisać np.: nauczyciele uczniów, rodziców lub nauczycieli. Uczniowie wybranego nauczyciela lub kolegę, koleżankę.

Ustawienia – po kliknięciu na ustawienia w wiadomościach zobaczymy dwie możliwości otrzymania informacji z e-dziennika, pierwsza przez sms, ale wtedy gdy wpiszemy nr. swojego telefonu, i druga przez e-mail, po wpisaniu swojego e-mail’a, no i zatwierdzeniu tych informacji.

Na dole jest na niebiesko zaznaczone pole Nowa wiadomość

 1. W kolumnie wiadomości mamy okienko szukaj , jeśli tam wpiszemy np: zadanie to system pokaże nam wszystkie tematy która maja w tytule wyraz zadanie.
 2. Pod okienkiem szukaj mamy wszystkie informacje które do nas przychodzą. Jeśli są nie przeczytane to temat jest wytłuszczony.
 3. Przed tematem po lewej stronie jest kwadracik który służy do zaznaczania danej wiadomości i po zaznaczeniu możemy dany temat usunąć. Proszę pamiętać że zanim jakiś temat usuniemy proszę dobrze się zastanowić, czy przypadkiem nie będziemy jeszcze z niego korzystać.
 4. Pod listą tematów znajduje się okienko z listą rozwijalną w której znajdują się następujące pozycje:
 • Z zaznaczonymi
 • Usuń
 • Oznacz jako przeczytana
 • Oznacz jako nieprzeczytana.

Oznacza to że każdą wiadomość można oznaczyć wybraną przez nas opcją.

 1. Nowa wiadomość – jeśli klikniemy na nowa wiadomość po prawej stronie w oknie wiadomości zobaczymy kto nadaje wiadomość, poniżej odbiorcę, którego wybieramy z listy wybierz z kontaktów.  Poniżej mamy załączniki: dodaj załącznik, po kliknięciu na dodaj załącznik otwiera się okno Przeglądaj… Jak klikniemy z kolei w to okienko to pokaże nam się zasób wszystkich naszych folderów i plików , możemy wybrać ten plik który chcemy wysłać , może to być plik tekstowy, film, zdjęcie , prezentacja ,lub każdy inny plik który jest w naszych zasobach. Klikając na wybrany plik automatycznie zaczyna się ładować do naszej wiadomości którą chcemy wysłać. Po wpisaniu do okna poniżej tematu i  treści naszej wysyłki wybieramy priorytet, czy ma być: niski , normalny czy wysoki. Możemy jeszcze zaznaczyć opcję powiadomienia nas ,że odbiorca przeczytał naszą wiadomość. Klikamy wyślij i nasza wiadomość zostaje wysłana.
 2. Chcąc  odebrać wiadomość która do nas dotarła należy kliknąć na temat wiadomości która do nas dotarła, wraz załącznikami.

Po prawej stronie na dole pokazuje nam się okienko Odpowiedz i Usuń

Jeżeli klikniemy na Odpowiedz otwiera nam się ponownie takie okno jak Nowa wiadomość. Więc możemy dalej wysłać wiadomość do nadawcy.

 

Dodatkowa informacja, zwłaszcza dla nauczycieli. Jeżeli zechcemy wysłać np.: film lub jakiś duży plik do całej klasy to może czasem trwać to długo lub mogą być problemy z przesłaniem, wtedy trzeba klasę podzielić na kilka części i wysyłać etapami .

Dla uczniów , może zdarzyć się że  dostaliśmy plik i nie chce nam się otworzyć, znaczy to że nasz komputer nie ma zainstalowanego programu który takie pliki otwiera np.: filmy. Trzeba wtedy zainstalować odpowiedni program i wszystko będzie działało.