Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

Narodowe Święto Trzeciego Maja obchodziliśmy w naszej szkole we wtorek 7 maja. Dni 1 – 3 maja są dniami ustawowo wolnymi od pracy i nauki dlatego akademię z tej okazji uczniowie zaprezentowali społeczności szkolnej dopiero po powrocie po tzw. długim weekendzie.

W tym roku dzieje Polski związane z powstawaniem naszej pierwszej konstytucji przybliżyli uczniowie klas 6. W montażu słowno-muzycznym opowiedzieli jak doszło do tego, że Polsce uchwalono pierwszą w Europie ustawę zasadniczą – Konstytucję. Klasy 6a i 6b przygotowały uroczystość pod kierunkiem swoich wychowawczyń Pań Teresy Broź i Doroty Bakalarczyk-Żyły. Elementy muzyczne ze szkolnym chórem przygotował Pan Paweł Młodowiec.

 

W trakcie wtorkowej uroczystości podsumowaliśmy też działania z kwietnia prowadzone w szkole. Podsumowano Tydzień Kultury Języka Polskiego i tygodnie językowe – angielski i niemiecki.

W ramach Tygodnia Kultury Języka Angielskiego odbyły się następujące działania:

·     W każdej klasie odbyły się lekcje poświęcone krajom anglojęzycznym, w szczególności Zjednoczonemu Królestwu i Wielkiej Brytanii.

·     Klasy pokolorowały flagi krajów anglojęzycznych, z których wykonano girlandy i udekorowano nimi budynki szkoły

·     Wykonano gazetkę poświęconą Wielkiej Brytanii i umieszczono ją w holu

·     Uczniowie klasy 7b na lekcji plastyki pod kierunkiem pana S. Kędziora wykonali czerwoną budkę telefoniczną – jeden z symboli Londynu- umieszczono ją w holu

·     Klasa 7 b zorganizowała na lekcji języka angielskiego Tea Time –uczniowie omawiali zagadnienia kulturowe związane z Wielką Brytanią pijąc angielską herbatę z mlekiem i ciasteczkami.

W dniach 15 – 19. kwietnia 2024 r. w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Kultury Języka Niemieckiego.

Uczniowie klas VII – VIII obejrzeli na lekcjach języka niemieckiego prezentacje na temat krajów niemieckojęzycznych, rozwiązywali testy na platformie Quizizz, zaprezentowali wykonane samodzielnie plakaty i prezentacje na temat trzech miast – Zurychu, Berlina i Wiednia oraz śpiewali piosenki w języku niemieckim.

Zorganizowany został również konkurs plastyczny pt.: „Znany i sławny Niemiec – portret”. I miejsce zajęła Maja Żuk, natomiast II miejsce Hubert Żyła.

Tydzień Kultury Języka Niemieckiego był okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu znajomości krajów niemieckojęzycznych, rozwijania kreatywności oraz zdolności plastycznych.