Dzień Matki w klasie IV

DSC_0305 W dniu dzisiejszym uczniowie klasy IV  zaprosili do szkoły  swoje mamy na wcześniej przygotowaną uroczystość z okazji Dnia Matki. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie mamy  Pani dyrektor Marzena Wilusz i wychowawca klasy  Kazimierz Wolanin. A oto krótka historia Dnia Matki, przedstawiona przez uczennicę Martynę Szynal.   

Tradycja obchodzenia Dnia Matki wywodzi się ze starożytnej Grecji. Antyczni przodkowie celebrowali święto Matki Natury. Organizowano wtedy specjalne festyny, podczas których składano hołdy Bogini Rei – matce wszechświata oraz wszystkich bóstw oraz palono ofiary przyniesione przez zgromadzonych ludzi. Z kolei w starożytnym Rzymie obchodzono święto Bogini Cybele, uważanej za matkę wszystkich bogów. Zwyczaj ten nazywano Hilariami i trwały one zazwyczaj od 15 do 18 maja.

Obecnie Dzień Matki ma w sobie sporo z rzymskich Hilarii i został zaadaptowany przez kościoły katolickie i przekształcone w święto matki Boga. W XVI w. w Anglii i Szkocji obchodzono matczyną niedzielę. W każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu wszyscy młodzi spędzali ten dzień ze swoimi matkami. Przynoszono mamom drobne upominki i prezenty.

Początki Święta Matki w Polsce były związane z Krakowem, gdzie jest obchodzone od 1914 roku. 26 maja matki zostają obdarowywane kwiatami i drobnymi prezentami. Głównym założeniem święta jest oddanie wszystkim matkom czci i okazywanie szacunku za trud włożony w wychowanie swoich dzieci. Każdy z nas na swój sposób Świętuje Dzień Matki. Niektóre dzieci rysują kolorowe laurki, starsi kupują kwiaty, albo zapraszają swoje mamy na różne uroczystości.