Jak dbać o dobre samopoczucie w czasie kwarantanny.
Mam nadzieję, że udaje Wam się dobrze spędzić ten czas kwarantanny domowej.
Są tacy, którzy cieszą się z czasu zyskanego na zrobienie rzeczy odkładanych na później. Słychać też głosy, że wreszcie można spędzić czas z rodziną. Możemy też znaleźć w Internecie wiele list, jak spędzić czas z dziećmi itp. Dla wielu z Was jednak ten czas może być wyrwą, dziurą po czymś, co nagle zniknęło, zostało nam zabrane (praca lub samo wyjście do niej, rozmowy w przerwach ze znajomymi, spotkania towarzyskie, spotkania
z rodziną, zlecenia). A więc mamy taki czas, którego wcześniej nie było. Nagle się zmaterializował i wymaga zagospodarowania z naszej strony. Jedną z pułapek takiego czasu może być dla wielu z nas brak struktury. Możemy oczywiście od razu zająć się mnóstwem spraw odłożonych na później lub obejrzeć naraz kilka seriali na Netflixie. Warto jednak w tym wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie: czy to mi służy?
Zawsze warto zadbać o siebie, żebyśmy mogli za te kilka tygodni lub miesięcy wyjść
z kwarantanny w dobrej kondycji psychofizycznej. Polecam troskę o siebie potraktować priorytetowo. To pierwszy krok do tego, żebyśmy mogli dobrze zatroszczyć się również
o innych.
A oto kilka ogólnych wskazówek, które mogą pomóc Wam lepiej poczuć się w czasie domowej kwarantanny.
- Pamiętaj, że strach czy gniew są normalnymi uczuciami w tym czasie. Pozwól sobie je przeżywać, kiedy się pojawią. Możesz porozmawiać z bliskimi, o tym co czujesz
w danym momencie i nazwać to. Możesz też spróbować określić, czego dokładnie się obawiasz i sprawdzać, co pomaga Ci bać się mniej.
Ale…
- Staraj się nie podsycać swojego lęku. Wiem, że w Internecie i telewizji jest teraz mnóstwo informacji o koronawirusie. Jedne bardziej sprawdzone, inne mniej
i nastawione na sensację. Jeśli widzisz, że ciągłe sprawdzanie informacji Ci nie służy, ogranicz czas, który poświęcasz na sprawdzanie newsów o wirusie. Może wyznacz pory i czas, kiedy będziesz aktualizować swoją wiedzę o epidemii. Np. po pół godziny o 10.00 i o 18.00. - Ustal rytm dnia. Spędzając całe dnie w domu łatwo wpaść w ogólne poczucie bezczynności i stracić motywację i energię. Dlatego ważne, żeby zorganizować sobie swój dzień tak, żeby ustalić ramy godzinowe: kiedy robię coś produktywnego (np. uczę się, czytam, tworzę coś), kiedy mam czas dla innych, kiedy mam czas na rozrywkę. Ważne, żeby plan ustalić z góry i starać się go przestrzegać. Dobrze jest poinformować też o nim osoby, z którymi mieszkasz.
- Rozmawiaj. Teraz, jak mało kiedy, wielu z nas ma okazję, żeby spotkać się z osobami,
z którymi mieszka w jednym domu i na spokojnie ze sobą porozmawiać.
Wykorzystaj tę okazję! Otwórzcie się na siebie i porozmawiajcie o tym, co dzieje się
u Was w życiu, w jaki sposób lubicie spędzać ze sobą czas, o tym co jest dla Was ważne. Może nauczycie się nowych sposobów rozmawiania ze sobą? - Bądź w kontakcie. Jesteśmy istotami społecznymi i potrzebujemy innych ludzi (nawet nasz system odpornościowy działa lepiej, kiedy często jesteśmy w kontakcie z bliskimi nam ludźmi). Dzwoń więc do swoich znajomych i rodziny. Tym bardziej teraz, kiedy nie spotykamy się na co dzień ważne jest, żebyśmy zadbali o odpowiednią ilość kontaktu – i pisanie na Messengerze nie jest tu wystarczające. Zamiast pisać wybierz telefon lub połączenie wideo (Skype, Messenger, WhatsApp).
- Zadbaj o czas dla siebie. Mimo tego, że wiemy jak ważny jest kontakt z innymi ludźmi, jeśli masz odpowiednią przestrzeń w swoim domu, zadbaj o czas dla siebie. Każdy z nas go potrzebuje: ja, Ty, Twoja mama, Twój tata, mąż, żona, dziecko babcia czy brat. Potrzebujemy czasu na bycie razem i potrzebujemy czasu prywatnego. Jeśli nie będziemy go mieć, przebywając cały czas ze sobą, nasze towarzystwo może nas szybko zmęczyć. Stąd mogą się rodzić niepotrzebne zaczepki i kłótnie. Dlatego zadbaj o swój prywatny czas i pozwól też go mieć osobom, z którymi mieszkasz. Jeśli Wasze mieszkanie nie jest dość duże, zawsze można próbować się jakoś dogadać – jedna osoba wychodzi do drugiego pokoju lub po prostu zajmuje się swoimi rzeczami i prosi, aby inni jej nie przeszkadzali przez określony czas.
- Ruszaj się. Przez to, że większość czasu spędzamy teraz w domach, nasz ruch jest mocno ograniczony. A aktywność fizyczna jest niezbędna do utrzymania dobrej kondycji psychofizycznej. Dlatego zaplanuj sobie czas na ćwiczenia. W Internecie mnóstwo jest filmików z treningami różnego rodzaju, a różne kluby fitness, prowadzą treningi poprzez streaming live (też za darmo). Poszukaj czegoś dla siebie. Nawet jeśli nie jesteś fanem sportu, Twój cały organizm po prostu potrzebuje ruchu. Może w tym czasie odkryjesz aktywność, która Ci pasuje, i do której będziesz chętnie wracać, kiedy już wszystko wróci do normy?
Maja Domańska psycholog