Jak spędzić wspólnie czas w domu?- porady psychologa Katarzyny Miller
,,(…) No co można wspólnie robić? Mnóstwo rzeczy! Można razem gotować. Można zaglądać do miejsc, do których rzadko zaglądamy, sprzątać tam i wyrzucać lub pakować rzeczy, które są nam już niepotrzebne. Można robić sobie wspólne koncerty, podczas których każdy śpiewa lub gra to, co najbardziej lubi lub puszcza to, co najbardziej lubi. Jeden wieczór może być poświęcony na tanga, drugi na Metallikę, a trzeci na disco polo, jak ktoś chce. Można uczyć też dzieci tańczyć. Moi rodzice mnie nauczyli świetnie tańczyć, co prawda w czasach, kiedy nie było koronawirusa. Można sobie robić różne konkursy: na napisanie czegoś, odegranie, wystąpienie. Jest mnóstwo zabaw, które kiedyś się uprawiało, a które ostatnio zupełnie zanikły. Może to dobra pora, by powróciły? Na przykład kalambury w zgadywanie tytułów filmów albo pisanie zdania i zaginanie kartki, żeby kolejna osoba napisała drugie, a kolejna – kolejne; potem odczytujemy całą opowieść z kartki. Są przecież planszówki, są gry karciane. Można czytać na głos. Czytać można też wiersze, i pisać je! Wróćmy do starych albumów – na pewno mamy zdjęcia z dzieciństwa, których dawno nie oglądaliśmy. Powspominajmy, powzruszajmy się i pośmiejmy trochę. Można sobie też porobić sesje fotograficzne, codziennie za kogoś się przebierać. Można szyć, puzzle układać. Pamiętajmy, że to może być czas na odpoczynek, na rozrywkę, ale i na pracę nad sobą. W tym celu proponuję na przykład napisać listy do osób, które są dla nas ważne. Podziękować im za coś albo zastanowić się, z czym w tych relacjach mam problem.
Polecam wszystkim słynną modlitwę o pogodę ducha:
„Boże, użycz mi pogody ducha, żebym znosił to, czego nie mogę zmienić, odwagę, żebym zmieniał to, co mogę zmienić, i mądrości, żebym odróżniał jedno od drugiego”. (…)”
Katarzyna Miller – psycholożka, psychoterapeutka, pisarka, filozofka, poetka. Autorka wielu książek i poradników psychologicznych.