Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia władze komunistyczne PRL zamordowały strzałem w tył głowy ostatnich przywódców Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Wyrok wykonano wówczas na: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.

Dla upamiętnienia wielu polskich patriotów walczących z komunistyczną władzą 1 marca organizowane są w Polsce liczne uroczystości. Od 12 lat organizowane są też między innymi biegi terenowe i uliczne pod hasłem „Tropem Wilczym”.
W tym roku po raz pierwszy zgłosiliśmy się z uczniami do zorganizowania i wzięcia udziału w takim biegu, w edycji dla szkół.

W piątek 1 marca na starcie biegu stanęli uczniowie klas 7 i 8. Wspólnie przebiegli dystans 1963 metrów. Dystans biegu jest też nieprzypadkowy. W roku 1963 zginął ostatni „żołnierz wyklęty” Józef Franczak ps. Lalek.

Bieg Tropem Wilczym odbywa się zawsze na początku marca bez względu na warunki pogodowe. W obecnym roku udało nam się odbyć go w warunkach prawie wiosennych. Serdecznie dziękujemy naszym uczniom za zaangażowanie w tak istotną sprawę i jednocześnie gratulujemy też wyników biegowych. Gratulujemy również rodzicom tej wspaniałej młodzieży. Mamy nadzieję, że tegoroczny nasz pierwszy bieg będzie początkiem corocznego zmagania biegowego ku czci polskich patriotów – Żołnierzy Wyklętych.

tropemwilczym-cieszanow-3

Zdjęcie 1 z 23