Program profilaktyki palenia tytoniu

zakaz paleniaSzanowni Rodzice !

W szkole, do której uczęszcza Wasze dziecko, w klasach: VIa, VIb wdrażany jest program profilaktyki palenia tytoniu ,,Znajdź właściwe rozwiązanie”.

Palenie tytoniu to nałóg, na który jesteśmy najmniej uczuleni. Może dlatego, że 30% z nas, ludzi dorosłych – pali? To, że jest to przyczyna najpoważniejszych chorób nie budzi już żadnych wątpliwości!

Nam natomiast chodzi o dzieci, o Wasze dzieci i o Twoje dziecko.

Bądź więc uprzejmy-Szanowny Rodzicu-przeczytać naszą krótką notatkę do końca, bez względu na swoje poglądy na palenie i na fakt czy sam palisz, czy nie.

Czy Twoje dziecko próbowało już palić?

A może już pali?

Może uważasz, że palenie dziecka to nie jest problem, gdyż masz inne poważniejsze sprawy?

PAMIĘTAJ:

  • Palenie zaczyna się od spróbowania– co zdarza się większości dzieciom i to nierzadko w bardzo młodym wieku.
  • Niektórzy zaczynają eksperymentować z paleniem, co najczęściej przypada na V i VI klasę, a to może przerodzić się w systematyczne palenie i doprowadzić- tak, jak u ludzi dorosłych- do nałogowego palenia!
  • Dzieci, z rodzin, w których jedno z rodziców pali, dwukrotnie częściej niż dzieci z rodzin niepalących, stają się nałogowymi palaczami. Gdy obydwoje rodziców palą- to prawie pewne jest pojawienie się w rodzinie nowego palacza.
  • Palenie wpływa nie tylko na pogorszenie stanu zdrowia dziecka, lecz również na gorsze wyniki w nauce.

Dlaczego dzieci sięgają po papierosa?

  • Ponieważ palą koledzy

      Wpływ grupy może być wtedy niebezpieczny, gdy dziecko nie potrafi odmówić, powiedzieć nie palę i nie czuć się głupio z tego powodu. Wpływ rówieśników, presja wywierana na innych są ogromne.

  • Ponieważ czują się słabi mało wartościowi

      Dziecko ma wrażenie, że paląc papierosa staje się dorosłym. Obraz palacza-osoby dojrzałej, zadowolonej, pełnej humoru i fantazji, człowieka sukcesu-palenie jest przedstawiane przez aktorów w filmach, idoli w programach młodzieżowych, na koncertach itp. Któż z nas nie chciałby takim być? Ale to przecież tylko chwyt reklamowy! Palenie nie jest sposobem na sukces, wręcz przeciwnie- przysparza nam różnych problemów, zwłaszcza zdrowotnych.

  • Ponieważ palą rodzice lub starsze rodzeństwo

      Przykład jest zaraźliwy, zły przykład rodziców również.

Program ,,Znajdź właściwe rozwiązanie” ukierunkowany jest na:

  • uczenie dzieci umiejętności odmawiania- co powinno wpłynąć na wzrost odporności na wpływy rówieśników;
  • uświadamianie odpowiedzialności za własny rozwój i zdrowie;
  • kształtowanie szacunku do siebie; zdobywanie umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach. Wspaniale, jeżeli Twoje dziecko posiada tego typu umiejętności. A jeżeli sobie nie radzi albo nie zawsze sobie radzi właściwie? Nasz wysiłek, bez Twojej pomocy i wsparcia, przyniesie niewielkie efekty. Spróbuj dokonać zmian również w swoich zachowaniach.

Przykład jest najbardziej zaraźliwy.