Święto Patrona Szkoły

6 czerwca 2023 r. obchodziliśmy po raz kolejny Święto Patrona Szkoły. Od 17 czerwca 2001 r. patronką Szkoły Podstawowej w Cieszanowie jest wybitna cieszanowianka płk Bronisława Wysłouchowa z Szabatowskich.

O godzinie 9.00 rozpoczęły się warsztaty dla uczniów klas VI, VII i VIII, które przeprowadziła prezes Fundacji Znaki Pamięci Aneta Hoffmann, przybyła do naszej szkoły z Warszawy wraz z mężem Krzysztofem Hoffmannem. Warsztaty dotyczyły udziału kobiet w niezwykle ważnej formacji – Pomocniczej Służbie Kobiet (PSK), a zwłaszcza jej niezwykle ważnej roli podczas walk 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech. Z formacją tą związana były od początku jej powstania Bronisława Wysłouchowa. Ten niezwykle interesujący wykład zakończył pokaz filmu prezentującego działalności Fundacji Znaki Pamięci, która zajmuje się dokumentowaniem i upowszechnianiem informacji m.in. o żołnierzach 2. Korpusu Polskiego oraz dbaniem o ich groby (w tym o grób płk Bronisławy Wysłouchowej na cmentarzu na Powązkach w Warszawie).

Główna część uroczystości odbyła się w hali sportowej. Przybyli na nią zaproszeni goście, w tym m.in. rodzina patronki szkoły Alicja i Wiktor Szajowscy z Jarosławia oraz Marek Chmiel z Lubaczowa, a także Burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów Zdzisław Zadworny, Wiceprezes Banku Spółdzielczego w Lubaczowie Stanisław Goraj, Sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Cieszanów Piotr Kolbuch, dyrektorzy szkół i jednostek organizacyjnych z terenu gminy Cieszanów, przedstawiciele Prezydium Rady Rodziców. Uroczystość rozpoczął program artystyczny poświęcony płk Bronisławie Wysłouchowej w wykonaniu uczniów pod kierunkiem nauczycieli – Kazimiery Rogowskiej, Anny Sitarz i Anny Pajączkowskiej. 

Po pierwszej części występów uczniów odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Niezłomna. Pułkownik Bronisława Wysłouchowa”, którego reżyserem i realizatorem jest Krystian Kłysewicz, scenarzystą i narratorem – nauczyciel historii w naszej szkole Tomasz Róg, a producentem – Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie. Dokument przedstawia niezwykłą historię Bronisławy Wysłouchowej. Powstał dzięki wsparciu finansowemu Banku Spółdzielczego w Lubaczowie. W filmie, oprócz Tomasza Roga, wystąpiły także Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cieszanowie Marzena Wilusz i jej zastępca Marta Rydzewska. Ponadto kobiecym postaciom płk. Bronisławy Wysłouchowej, Herminii Naglerowej i Janiny Karasiówny głosów użyczyły odpowiednio: Urszula Kopeć-Zaborniak, Małgorzata Łachowska i Dorota Kmiecik. Warto dodać, że film można już obejrzeć m.in. na kanale Miejskiej Biblioteki Publicznej na YouTube.

Następnie miała miejsce dalsza część programu artystycznego, a po niej przemówienia zaproszonych gości i krótka prezentacja broszury zatytułowanej „Niezłomna. Płk Bronisława Wysłouchowa (1896 – 1947)”, opracowanej przez Tomasza Roga, a wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Podczas uroczystości został rozstrzygnięty konkurs plastyczny na portret patronki szkoły. Jego laureaci otrzymali z rąk Dyrektor Marzeny Wilusz i Zastępcy Dyrektora Stanisława Kędziora nagrody i dyplomy. Na zakończenie delegacje udały się do holu głównego, by złożyć kwiaty przy popiersiu płk Bronisławy Wysłouchowej.

Aut. T. Róg

sps2023-02
« z 30 »