Tatarzy znów w Cieszanowie.

Na szczęście wizyta Tatarów miała wymiar edukacyjny. W 350 rocznicę zwycięskich bitew hetmana Jana Sobieskiego w okolicach Narola, Cieszanowa, Horyńca czy Radruża odwiedzili nas pracownicy Muzeum Kresów w Lubaczowie.

10 października odbyły się w naszej szkole zajęcia edukacyjne w ramach projektu „Na pomoc! Sobieski zwycięża Tatarów – gra i działania edukacyjne w 350 rocznicę <<wyprawy na czambuły>>”.

Projekt jest poświęcony wydarzeniom, które miały miejsce równo 350 lat temu, jesienią 1672 r. Dotyczy jednego z najważniejszych epizodów wojny Rzeczpospolitej z Imperium Osmańskim, czyli tzw. wyprawy Jana Sobieskiego na czambuły tatarskie. Była to niezwykle brawurowa i skuteczna operacja wojskowa, która uratowała wiele miejscowości na terenie dzisiejszego woj. podkarpackiego i pogranicza polsko-ukraińskiego, zamieszkiwanych przez ludność polską i ruską, przed Tatarami.

Dla uczniów, w ramach tego projektu, pracownicy Muzeum Kresów przygotowali wykład, rozgrywki gry wielkoformatowej i lekcje żywej historii.

wyprawanaczambuly017
« z 17 »