Działalność bilioteki

Każdy sposób jest dobry, aby zachęcić dzieci do czytania.

Dnia 29 września 2016 r. odbył się rajd rowerowy z udziałem pań bibliotekarek i grupy uczniów z klasy III, IV, V i VI w ramach akcji pt. „Z książką na bagażniku”. Uczniowie zebrali się na placu przed Centrum Edukacji Wczesnoszkolnej i całą grupą udali się w kierunku Wędrowca do wioski kozackiej. Wszyscy czytelnicy usiedli wokół ogniska i zaczęło się wspólne odczytywanie fragmentów ulubionych książek, pieczenie kiełbaski oraz rozmowy o wyborach czytelniczych.

W naszych działaniach promujemy czytelnictwo i pokazujemy, że czytanie nie jest nudne i nie musi wcale wiązać się z siedzeniem nad książką pod kocem. Możemy  połączyć je z wypoczynkiem na świeżym powietrzu.

Pogoda dopisała i rajd odbył się bez zakłóceń w miłej, przyjaznej atmosferze.

eski

Promowanie czytelnictwa

Zapraszamy do zapoznania się z planem działań promujących czytelnictwo przygotowanym na rok szkolny 2016/2017.

Plan działań

eski

Szkoła Podstawowa im płk Bronisławy Wysłouchowej z Szabatowskich bierze udział w ,,Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa”

W dniu 27 września w I i II etapie edukacyjnym odbyło się spotkanie z rodzicami, podczas którego  panie bibliotekarki Maria Jabłońska i Edyta  Jakubiec przedstawiły  prezentację multimedialną na temat ,,Dlaczego warto czytać dzieciom”. Następnie zapoznały rodziców z zaletami czytania książek.

Dzięki wyżej wymienionemu programowi szkoła podstawowa pozyskała środki na zakup książek do biblioteki szkolnej. Wszelkie informacje na temat programu będzie można śledzić na stronie  internetowej szkoły www.ciesznow.net oraz w dzienniku elektronicznym.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego czytania i zachęcamy do częstego odwiedzania biblioteki.

Dziecko, które dużo czyta stanie się dorosłym, który potrafi myśleć.

czytanie

eski

Konkurs recytatorski „Moje spotkania z poezją”

11 maja 2016r., w ramach Tygodnia Kultury Języka odbył się konkurs recytatorski „Moje spotkania z poezją”. Udział wzięło 8 uczennic z klas II-III i 7 uczniów z klas IV-VI.

O przerywniki muzyczne zadbało dwóch utalentowanych akordeonistów z naszej szkoły: Kacper Farion z klasy IVa i Michał Krzaczyński z klasy Va.

W trakcie gdy jury udało się na burzliwe obrady, uczniowie bawili się przy quizie, w którym sprawdzana była znajomość literatury polskiej.

Zwycięzcami zostali:

W kategorii klas I-III
I miejsce – Gabriela Kołodziej, kl. III – „Stefek Burczymucha”
II miejsce – Zuzanna Sigłowa, kl. IIb – „Spóźniony Słowik”
III miejsce – Maja Dropiewska, kl. IIa – „O czym ptaszek śpiewa”

W kategorii klas IV-VI
I miejsce – Kacper Farion, kl. IVa – „Krajobraz”
II miejsce – Aleksandra Bundyra, kl. Vb – „Obecny Cieszanów”
III miejsce – Kinga Kaczorowska, kl. Vb – „Cieszanów”

eski

Nowości biblioteczne!

1. Monika Jaruzelska – „Towarzyszka panienka”

2. Atlas Europy

3. Beata Ostrowicka – „Dydko i architektura”

4. Diane Setterfield – „Trzynasta opowieść”

5. Zofia Stanecka – „Dydko i książka”

ZAPRASZAMY!

eski

Zapraszamy wszystkich uczniów szkoły podstawowej (kl. 1-3 i 4-6) do wzięcia udziału w szklonym konkursie recytatorskim Moje spotkanie z poezją. Konkurs zostanie przeprowadzony 11 maja  2016 r. o godzinie 9.00  w hali gimnazjum.

                                                                              Serdecznie zapraszamy!

Nauczyciele biblioteki i świetlicy szkolnej: Maria Jabłońska, Edyta Jakubiec, Magdalena Duda

SZCZEGÓŁY: Konkurs Recytatorski

eski

W magicznym świecie wierszy

19 stycznia 2016 r. szkolny teatrzyk „Niespodzianka” pod  kierownictwem p. Marii Jabłońskiej zaprezentował dla dzieci z przedszkola oraz uczniom klas 0 – III inscenizację wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Aktorami byli uczniowie klasy trzeciej. Dzieci w bardzo pomysłowy sposób pokazały następujące wiersze: „Rzepka”, „Leń”, „Samochwała”. Zarówno umiejętności aktorów, jak i rekwizyty oraz dekoracje wszystkim bardzo się podobały.

Uczniowie biorący udział w przedstawieniu otrzymali gromkie brawa od widzów i słodki poczęstunek.

eski

Konkurs recytatorski

Dnia 29 kwietnia 2015 roku o godz.10 po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski ,,Lubimy Poezję’’ zorganizowany przez nauczycieli bibliotekarzy: Marię Jabłońską, Edytę Jakubiec, Magdalenę Dudę. Otwarcia konkursu dokonała Dyrektor Szkoły – Marzena Wilusz.

Konkurs był przeprowadzony w dwóch grupach wiekowych: klas młodszych 1 – 3 i klas starszych IV – VI.

W kategorii wiekowej klas młodszych do rywalizacji przystąpiło 12 uczniów. Komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców:

  • I miejsce: Zuzanna Sigłowa z klasy 1b
  • II miejsce: Sebastian Pałczyński z klasy 1a
  • III miejsce: Gabriela Ważna z klasy 1b

Do rywalizacji w kategorii klas starszych przystąpiło 5 uczniów, spośród nich wyłoniono zwycięzców. Są to:

  • I miejsce: Gabriela Grzyb z klasy 6b
  • II miejsce: Kinga Kaczorowska z klasy 4b
  • III miejsce: Aleksandra Bundyra z klasy 4b

Zwycięzcy konkursu, otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy dyplomy za udział w konkursie recytatorskim. Pani Maria Jabłońska podziękowała wszystkim uczniom biorących udział i przekazała słowa uznania za odwagę i umiejętności recytatorskie.

eski

Pasowanie na czytelnika

20.04.2015r odbyło się w bibliotece szkolnej pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Głównym celem tej uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczanie książek oraz rozwijanie umiejętności czytania.

Na wstępie pierwszoklasiści wysłuchali wierszy przygotowanych przez kolegów z klasy II i III. Po takim wprowadzeniu, dzieci z klasy I a i I b odpowiadały na pytania i zagadki przygotowane przez panią bibliotekarkę. Zapoznały się z księgozbiorem dla najmłodszych, regulaminem biblioteki, prośbami książki i sposobem wypożyczania. Najważniejszym momentem było pasowanie na czytelnika i przyrzeczenie, które złożyli pierwszoklasiści w obecności pani Edyty Jakubiec.

Na zakończenie nowi czytelnicy otrzymali dyplomy, kolorowe zakładki i słodkości.

 

eski

PASOWANIE NA CZYTELNIKÓW UCZNIÓW KL.I

Pasowanie na czytelnika to przyjęcie pierwszoklasistów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystość ta miała miejsce w bibliotece szkolnej CEW 17.01.2014r w obecności nauczycieli bibliotekarzy Pani Marii Jabłońskiej i Pani Edyty Jakubiec.

Panie bibliotekarki rozmawiały z dziećmi o poszanowaniu książek, sposobie wypożyczania  i trzymania książek w domu oraz zostali zapoznani z regulaminem biblioteki. Dzieci doskonale zdawały sobie sprawę z tego , jakie prośby mają książki, które są  wywieszone na tablicy w bibliotece. Przyszli czytelnicy musieli wykazać się znajomością postaci ze znanych bajek i baśni rozwiązując krzyżówkę.

Najważniejszym momentem pasowania było złożenie przyrzeczenia przez uczniów,  ze będą szanować książki i o nie dbać. Każdy z nich został pasowany wielką encyklopedią na czytelnika biblioteki szkolnej.

Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali dyplomy i kolorowe zakładki do książki. Na zakończenie spotkania każde dziecko samodzielnie wypożyczyło swoją pierwszą książeczkę.